Programok

KÉPBEHOZÓ közösségi beszélgetés

A 2025. január 28-án tartott közösségi beszélgetésen először is képbe hoztuk az ajánláscsomag elkészítésében közreműködő Békéscsabai Diákönkormányzat, a Vízmű iskola diákönkormányzatának tagjait és a Gál Ferenc Egyetem HÖK képviselőjét egy közösségi beszélgetésen.

A beszélgetés célja az volt, hogy megismerjék

– a pályázat hátterét, programjait

– Békéscsaba MJV Fenntartható Energia- és Klímaakciótervének (SECAP) felülvizsgálati folyamatát

– az ifjúsági szakmapolitikai ajánláscsomag elkészítésének lépéseit

– halljanak a békéscsabai zöld ügyekről

– beszéljünk a pályázattal kapcsolatos zöld együttműködési lehetőségekről

– és a résztvevők javaslatokat fogalmazzanak meg.

3 vendéget hívtunk erre az alkalomra, akik 3 különböző szakterület képviselői, a környezetvédelem, fenntarthatóság kérdésével nap mint nap foglalkoznak, ugyanarról a kérdésről gondolnak azonosat, olykor csak hasonlót vagy éppen eltérőt.

Ezért volt érdekes ez a beszélgetés, mert amellett, hogy a fiatalok magunk is javaslatokat fogalmaznak majd meg, képviselik azokat, láthattuk azt, hogy milyen összetett is a természeti környezet védelme, megőrzése, akár a mindennapi életünk szintjén is.

Meghívott szakértők voltak

– Opauszki Zoltán önkormányzati képviselő, környezetvédelmi és turisztikai ügyekért felelős tanácsnok

– Szél Adrián, a Békéscsaba Energia ESCO Kft. cégvezetője

– Boldog Gusztáv, természetvédelmi szakmérnök, kultúrantropológus

Sajtótájékoztató

Sajtótájékoztatót is tartottunk a partneriskola, a partneriskola dísztermében, hogy a széles nyilvánosság is értesüljön a helyi tévék tudósításai, az újságok online oldalai révén a programról, céljainkról, hogy lássanak bennünket.

A sajtótájékoztató időpontja: 2025. február 4. kedd 14.00

Helyszíne: BSzC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium Díszterem (5600 Békéscsaba, Deák u. 6.)

Közreműködtek:

– Varga Tamás, Békéscsaba MJV alpolgármestere

– Mucsi Balázs Sándor, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója

– Schnider György, a Békéscsabai SzC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium intézményvezetője

– Zsótér Mária, a Táliber Közösségfejlesztő Alapítvány elnöke

– Hrabovszki Erika környezetvédelmi szakoktató

– Czigléczki Zoltán, a Békéscsabai Diákönkormányzat elnöke

– Hajdú János, a BSzC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium diákönkormányzatának alelnöke

Fenntarthatósági vetélkedő

A pályázat részeként 2025. március 21-én, a víz világnapján 10.00-13.00 között rendeztük meg azt a fenntarthatósági vetélkedőt, amit a BSzC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium indított útjára még 2023-ban.Idén a „Fiatalokkal a zöld városért” program keretében hívtuk a békéscsabai középiskolák 5 fős csapatait egy jó hangulatú, jövőtervező vetélkedőre a Körösök Völgye Látogatóközpont nagytermébe. 6 középiskola és a Békéscsabai Diákönkormányzat csapata vett részt idén a vetélkedőn, amiben egy rövid kvíz és kreatív jövőtervező feladat szerepelt, melynek témája Békéscsaba zöld jövője. A fiatalok háromféleképpen „fogalmazzák meg”, szerintük milyen a zöld, élhető Békéscsaba: kidolgoznak egy projekttervet egy általuk kiválasztott célcsoport számára, ehhez plakátot terveznek, valamint egy 3D-s látványtervben is megjelenítik a projekttervet.

A csapatok délig dolgozhattak a kreatív feladaton, majd míg a lökösházi kenyérlángos ebédet fogyasztották, a zsűri értékeltei az elkészült terveket. A zsűri pontozása alapján 1-3. helyezést elérő csapatok helyi termelők portékáiból összeállított csomagot kaptak, emellett különdíjakat is kiosztottunk.

A Békéscsabai Diákönkormányzat, a Vízmű dök és a Gál Ferenc Egyetem HÖK képviselői által kiválasztott ötlet pedig szerepel majd abban a javaslatcsomagban, amit 2025. május 13-án a diákképviselők átadnak a város vezetőinek a klímastratégia felülvizsgálatának részeként. Emellett nem különdíjként, hanem lehetőségként meghívást is kaptak ötletek a május 23-24-én megrendezésre kerülő „Találjuk ki Békéscsabát! pénzdíjas ifjúsági ötletversenyre.

1. lett a Szegya csapata

2. a Békéscsabai Diákönkormányzat csapata

3. helyezett pedig a Közgé csapata lett. 

Köszönjük a kreatív részvételt a Premier, a Trefort és Belvár csapatának is, akik különdíjat kaptak.

Fenntartható divat workshop

Tükörképed a gardróbban” címmel március 27-én tartott workshopot a békéscsabai származású Mengyán Eszter.

De miről is volt szó?

Hogyan tükrözi az öltözködésünk a személyiségünket és hogyan tudunk önazonosabban, tudatosabban, fenntarthatóbban öltözni. 

Megismerhettük a fenntartható divat néhány alapelvét, miközben új szemmel láthattunk rá a saját öltözködési szokásainkra és stílusunkra. 

Gyakorlati tippekkel és önismereti feladatokkal kerültünk közelebb egy boldogabb ruhatárhoz és a boldogabb bolygóhoz.

Eszter a fenntartható divat egyik hazai nagykövete, színtanácsadó és coach. Jelenleg Budapest és Békéscsaba közt ingázva vezeti sikeres vállalkozását, többek között a HolyDuck! nevet viselő Instagram oldalt, ahol nem csak a fenntartható divatot népszerűsíti, de rendszeresen gyakorlati tanácsokkal is ellátja követőit. Előadásokat, workshopokat tart a témában szerte az országban, ezeken a rendezvényeken közérthető módon adja át az általa fontosnak vélt információkat. 

Közreműködés a Városi Ifjúsági Parlamenten

A Békéscsabai Diákönkormányzat által 2025. április 1-jén tartott Városi Ifjúsági Parlamenten több formában is megjelent a projektünk:

– a nyitó plenáris ülésen Hajdú Jani röviden bemutatta a projektet 

– kiállítást rögtönöztünk az addig megvalósult eseményeken készült fotókból

– minden résztvevő kitűző kapott- dr. Duray Balázs geográfus, Zöld 14 Egyesület elnöke pedig szekciót vezetett középiskolásoknak „Formáld a jövőt! Glokális fenntarthatósági cselekvésekFenntarthatóság, környezetvédelem” címmel.

A fenntarthatóság nem csupán egy trend, hanem a jövőnk záloga. Ez a szekció arra ösztönözte a résztvevőket, hogy gondolkodjanak el a helyi környezeti kihívásokról, és közösen dolgozzanak ki megoldásokat egy zöldebb, élhetőbb városért. Az interaktív workshop során a fiatalok megismerhették a klímaváltozás helyi hatásait, az önkormányzat szerepét a fenntarthatóságban, valamint konkrét akciókat és javaslatokat fogalmazhattak meg a városi klímapolitika fejlesztésére.